Dünya

Rusya Savunma Bakanlığı: Moskova Kruvazöründe 1 Kişi Hayatını Kaybetti, 27 Kişi Aranıyor

Rusya Savunma Bakanlığı: Moskova Kruvazöründe 1 Kişi Hayatını Kaybetti, 27 Kişi Aranıyor

Ukrayna’nın füzeyle vurduğunu duyurduğu rus ordusuna ait “moskova” isimli gemideki can kaybına ilişkin rusya savunma bakanlığı açıklama yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı: Moskova Kruvazöründe 1 Kişi Hayatını Kaybetti, 27 Kişi Aranıyor
Rusya Savunma Bakanlığı: Moskova Kruvazöründe 1 Kişi Hayatını Kaybetti, 27 Kişi Aranıyor

moskova kruvazöründe 13 nisan’da çıkan yangın sonucunda mühimmat patlaması nedeniyle ciddi hasar meydana geldiği hatırlatılan açıklamada, ekiplerin yangını söndürme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığı aktarıldı.

açıklamada, “geminin hayatta kalma mücadelesi esnasında 1 asker öldü, mürettebattan 27 kişi kayboldu. Mürettebattan kalan 396 kişi kruvazörden bölgedeki karadeniz filosunun gemilerine tahliye edildi ve sivastopol’e gdolayıldü.” ifadeleri kullanıldı.

ukrayna makamları, 13 nisan’da neptün füzesiyle karadeniz’de rusya’ya ait moskova kruvazör gemisini vurduklarını ve gemide yangın çıktığını duyurmuştu.

rusya savunma bakanlığı, gemide nedeni hala açıklanmayan yangın esnasında mühimmatın patlaması nedeniyle hasar meydana geldiğini bildirmiş, mürettebatın kurtulduğunu, limana çekilirken geminin dengesinin bozulduğunu ve battığını açıklamıştı.

mürettebatın yaşamını kaybettiği iddiaları tartışılmaya başlanmış, rusya savunma bakanlığı, rus deniz güçleri komutanı amiral nikolay yevmenov’un moskova gemisi personeli ile törende bir araya geldiğine yönelik görüntüleri servis etmişti.

rus kamuoyunda moskova kruvazörü “efsane gemİ”

moskova kruvazörü rus kamuoyunda “efsane gemi” olarak tanınıyor. Rus donanmasının amiral gemilerinden olan güdümlü füze kruvazörü moskova, 1979’da denize indirildi.

rus karadeniz filosu’nun amiral gemisi olan moskova, 186,5 metre uzunluğa, 20,8 metre genişliğe ve 42, 5 metre yüksekliğe ve 510 kişilik mürettebat kapasitesine sahip.

p-1000 gemisavar, s-300 hava savunma füze sistemi ve osa-ma hava savunma füze sistemi ile donatılan gemi, 2008’deki gürcistan savaşı’nda aktif görev aldı, 2014’te kırım’ın yasa dışı ilhakı esnasında da ukrayna gemilerinin sahilden ayrılmasını engellediği bildirilmişti.

gemi, 2015’te akdeniz’de rus donanmasının daimi görev gücünü yönetti ve suriye’deki rus hmeymim askeri hava üssü’nün korunması görevini gerçekleştirdi.

2020’de tadilattan geçirilen geminin, rusya-ukrayna savaşının ilk günlerinde yılan adası’ndaki ukrayna askerlerine yönelik taarruzda bulunduğu ifade edilmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu