Dünya

Ukrayna’nın First Lady’si Olena Zelenska: Buna ‘dayanmak’ Denilebilirse, Dayanıyorum Gittiği Yere Kadar

Ukrayna'nın First Lady'si Olena Zelenska: Buna 'dayanmak' Denilebilirse, Dayanıyorum Gittiği Yere Kadar

Ukrayna devlet başkanı vladimir zelenski’nin eşi olena zelenska, ukrayna’daki insani kriz karşısında olabildiğince kuvvetli durmaya çalıştıklarını belirterek, “herkes kendi acısını gidermek ve başkasının acısını azaltmak için elinden geleni yapıyor. Buna ‘dayanmak’ denilebilirse, dayanıyorum” dedi.

 

ukrayna devlet başkanı vladimir zelenski’nin eşi olena zelenska, rusya’nın ukrayna’ya saldırısıyla 24 şubat’ta başlayan savaşta hayatını sürdürdüklerina ilişkin konuştu.

 

savaş ortamında nasıl bir psikolojisi olduğu sorusuna yanıt veren zelenska, “sivillerin katledildiği buça ve on binlerce insanın kaderinin belirsizleştiği yok edilen mariupol’den sonra nasıl mı dayanıyorum? Her gün kharkiv’e yağdırılan bombalardan sonra mı?

Yaşamını yitiren 200 çocuk ve sakat bırakılan binlerce çocuktan sonra mı? Belki burada havalı ve destansı bir şey söylemem gerekirdi ama ben her şeyden önce insanım ve her normal insan gibi acı hissediyorum. Her gün” değerlendirmesinde bulundu.zelenska, haberleri açtığı zaman aklından ilk geçen şeyin ‘yeni bombardıman yaşanmaması’ olduğunu vurgulayarak, “rusya’nın tekrardan ateş ettiğini görünce de ‘mağdurlar olmasın’ diye düşünüyorum. Ancak oluyor. Çünkü rusya sivilleri vuruyor” ifadelerini kullandı.aynı duyguları her ukraynalının hissettiğine dikkati çeken zelenska, şöyle devam etti:
“sonrasında herkes işini yapmaya gidiyor. Herkes zafere yaklaşmak için yapmayı bildiği şeyi yapıyor. Ben de öyle yapıyorum. Kimileri savaşıyor, kimileri tedavi ediyor, bambaşka ülkelerdeki mevkidaşlarımızla bir arada ukrayna’daki hasta çocukların yurt dışına tahliyesini sağlıyoruz. Ukrayna’ya tıbbi teçhizat ve yeni doğanların her şeye karşın hayatta kalması için kuvöz getiriyoruz. Kiev ve kuzey bölgelerimiz kurtarıldıktan sonra oradaki hanelere ihtiyaçlarını temin etmeye başladık.

Herkes kendi acısını gidermek ve başkasının acısını azaltmak için elinden geleni yapıyor. Buna ‘dayanmak’ denilebilirse, dayanıyorum.”zelenska, türkiye’ye getirilen ukraynalı yetimlerle alakalı olarak, “savaş başlamadan 3 hafta önce kiev’de emine erdoğan ve eşini ağırlıyorduk. Bu ziyaret, ülkelerimiz içinde tesis edilen diplomatik ilişkilerin 30. Yıl dönümünde gerçekleştirildi. Çok sıcak bir görüşme yaptık. Son zamanlarda kiev’i ziyaret eden fazla sayıda türk turist için özel olan aziz sofya katedralinde türkçe sesli rehber hizmetinin açılışını yaptık. Bunlar yalnızca 2 ay önce yaşansa da şu anda başka bir hayatmış gibi geliyor. Çünkü o zamandan beri hayatımız tamamen değişti” açıklamasında bulundu.”973 çocuğumuz türkİye’ye tahlİye edİldİ”


zelenska, “çocuklarımız için güvenli bir yer aramaya başladığımızda (ukrayna’da hiçbir yer güvenli değil, çünkü ruslar her yere füzeyle saldırabilir), türkiye en fazla tercih ettiğimiz yerler içinde oldu. Bize bu konuda destek vermesi için emine hanım’a başvurdum. Ukraynalı çocukların tahliyesi için ukrayna’nın ankara büyükelçiliği, ukrayna’daki yerel yönetim temsilcileri, hayırseverler ve gönüllüler başta olmak üzere emeği geçen kalabalık bir takımın çabalarıyla 973 çocuğumuz türkiye’ye tahliye edildi. Kısacası türkiye’nin desteğini sözleriyle değil protestoleriyle hissettik” biçiminde konuştu.”gİzlenmek utanç verİcİ”
güvenlik kaygıları yüzünden gizli bir yerde hayatını sürdüren zelenska, “gizlenmenin utanç verici bir durum olduğuna” işaret etti.

 


first lady, “bu utancı her an yaşıyorum. Bunu hiçbir zaman affetmeyeceğim. Hayati tehlike tüm ukrayna bayanları, erkekleri ve çocukları için daima var. Hepimizi yok etmenin çok zor olduğu aşikar. Ve hayatta kalan hiç kimse bu duyguyu asla unutmayacak” ifadelerine yer verdi.”tecavüz vakalarinin korkunç boyutlarda olduğunu anlatmak mecburluğundayiz”
zelenska, ukraynalı bayanlara yönelik tecavüz haberlerine ilişkin konuşmanın sıradan cinayetlerden söz etmekten daha korkunç olduğuna dikkati çekerek, “çünkü mağdurlar acı çekmeye sürüyor. Onlar cinayetle kıyaslanabilecek kadar büyük bir korku ve tekrar tekrar hatırladıkları bir savunmasızlık yaşadı. Hayatını sürdürdükleri bu korku ve çaresizlik, anılarında tekrar tekrar tazeleniyor.” görüşünü paylaştı.”öldürme, yıkılan-parçalanan bir hayattır. Tecavüz de kırılan bir hayat ama tecavüzün arkasından insan kendini parça parça da olsa toplayarak bir halde yaşamak mecburluğunda kalıyor.” değerlendirmesinde olan zelenska, şöyle devam etti:
“mağdurların maruz kaldığı tecavüzden söz etmesi, yakınları ölen akrabaların (konuşmasından) durumundan daha zor.

Çünkü çıkıp ‘bana bunu yaptılar’ demek, bunu tekrar yaşamak gibi oluyor. Bu yüzden, yeni bir travma yaşatmamak için bu olayları dikkatli bir halde paylaşıyoruz. Ancak rusların ukraynalı bayanlara yönelik tecavüz vakalarının korkunç boyutlarda olduğunu anlatmak mecburluğundayız.”abd başkanı joe biden’ın eşinin kendisiyle iletişime geçip geçmediği sorusuna karşılık zelenska, “jill biden şahsen iletişime geçmedi. Onunla iş birliğimizin en yakın zamanda başlamasını umuyorum” yanıtını verdi.


first lady, yanıtlarını, “geleceğimize ve dahası zaferimize inanıyoruz. Bu zaferi gerektirecek her mesafeye hazırız. Bu zafer beklediğimizden daha erken olursa elbette daha fazla seviniriz” mesajıyla tamamladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu