Ekonomi

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? Kaç Gün

Bedelli askerlik, ülkemizde Osmanlı Devleti zamanlarından bu döneme kadar aralıklı olarak zorunlu askerliğe alternatif olması sebebiyle yapılan süre kısalmasıdır ve bunun karşılığı olarak nakit para ödenmesi esasına dayanan bir uygulamanın adıdır. Bedelli askerlik, ordu ve devletin ihtiyaçlarının karşılanması ve kişilerin işlerini yitirmemesi amacına dayanan bir sistemdir. Anayasa Mahkemesi de bu sistem hakkında eşitlik ilkesine aykırı düşmediği kararına varmıştır. Türkiye’de kısa dönem şeklinde askerliğin süresi 6 ay, uzun dönem askerlik süresi de 12 olarak devam ediyordu. Fakat yapılan değişiklikle beraber askerlik süresi herkes için 6 aya düştü. Vatandaşların işlerini kaybetmemesi adına, ailelerinden ayrı kalmamak ya da farklı nedenlerden dolayı bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak mümkündür. Bedelli askerlik, yapmak isteyenler nakit para ödemesi karşılığında askerlik hizmetlerini yapmış sayılmaktadır.

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

Bedelli askerlik yapmak için iki türlü yol vardır. Bu yollar;

-18 yaşını dolduran, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına karşın en az 3 yıl boyunca yurt dışında çalışan erkekler 21 gün süre süresince bedelli askerlik yapıp vatan borcunu ödemiş sayılır. Bu duruma kısa tabirle “dahte” denir. Bu sözcüğün anlamı ise dövizle askerlik hizmeti yapmaya tabi olan erlerdir.

-Diğer yandan Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında ikamet eden, 12 yaşını geçen erkekler için bazı zamanlarda çıkartılan yasalarla beraber bedelli askerlik yapmak için ikinci yöntemdir. Bu durumda geçici olan bahsi geçen yasanın gerektirdiği durumlara bağlıdır. Söz konusu yasanın yürürlüğe girdiği dönemde aranan şartlara sahip olan kişiler bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilmektedir.

Bedelli Askerlik Kaç Defa Ve Ne Zaman Çıkmıştır ?

Cumhuriyet tarihi boyunca 10 defa bedelli askerlik uygulaması yapılmıştır. En son; 1987, 1992, 1999 senelerinde uygulanmıştır. 17 Ağustos 1999 tarihinde uygulanan bedelli askerlik, Gölcük depreminin ardından ülke ekonomisinde yaşanan olumsuz etkinin giderilmesi maksadıyla uygulamaya alınmıştır. 2011 senesinde tekrar açılan bedelli askerlikte, 30 yaşından gün almış ve 30 bin TL tutarında nakit ödemeyi yatıran kişiler askerlik görevini yerine getirmiş sayıldı. Yasanın dahilinde 21 gün boyunca temel askeri eğitimi yapmaktan da muaf olmuşlardır. 2 Aralık 2014 tarihinde yine 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğan kişiler 18 bin TL nakit ödemeyi yaparak bedelli askerlik sisteminden yararlanmıştır.

Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik için başvuru yapan kişiler, ücretini peşin olarak öderler. Fakat günümüzde bankalar bedelli askerlik kredileri adı altında bir çalışma yaptıkları görülüyor.

Bedelli Askerlik Kredisi Almak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Bedelli askerlik kredisi almak isteyen vatandaşlardan bankaların istedikleri şey yalnızca aylık gelir belgesi olmaktadır. Bu durumda bazı bankalar yalnızca kimlik belgesi alınarak evraksız ve kefilsiz şekilde kredi kullanımı yapılmasına imkan veriyor.

Bedelli Askerlik Yapmak İçin Ödenmesi Gereken Miktar Ne Kadardır?

Askerliği bedelli olarak yapmak için ilgili kuruma ödenmesi gereken nakit para şu anda 37.070 Türk lirasıdır. Bu miktar her yıl enflasyon oranına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Söz konusu olan nakit paranın peşin ödenmesi gerekir.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Ve Nereye Yapılır?

Türkiye Cumhuriyetin içinde ikamet edenler bedelli askerlik başvurusu yapmak için askerlik şubelerine, ülke dışında yaşıyorsa konsolosluklara bizzat yapılması gerekmektedir. Bedelli askerlik başvurusunu yada posta ile yapma işlemi bulunmuyor. Başvuru yapacak kişi ödemesi gereken 37.070 TL nakit parayı ve ödemenin yapılması için seçilen banka bilgilerini bulunduran bir belge almalıdır. Bedelli askerlik başvurusu yapacak kişi bu belge ile birlikte bankaya giderek ödemeyi yapmalıdır. Ödemeyi yaptıktan sonra toplam üç nüsha dekontu alarak, bedelli askerlik başvurusu yapmak istediği askerlik şubesine götürmelidir.

Bedelli Askerlik Ödemesini Zamanında Yapmazsak Ne Olur?

Kişi, bedelli askerlik yapmak adına gerekli olan şartları taşımadığı tespit edilirse, ya da ödeme yapmaktan cayarsa veya bahsi geçen ödemeyi zamanında yapmazsa bu kişinin bedelli askerlik uygulaması konusu kapsam dışı kalır. Bedelli askerlik konusundan çıkarılan kişi daha öncesinde yaptığı ödemeyi geri almak için dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Geri ödeme başvurusu, ödeme yapıldıktan itibaren 6 ay süre içinde yapılmak zorundadır.

Geri Ödeme Başvurusu Talep Eden Kişiler, Ödedikleri Parayı Ne Zaman Geri Alır?

Geri ödeme başvurusu için askerlik şubesi 90 gün içinde inceleme yapar. İncelemenin ardından durum olumlu olursa kişiye ait dosyalar bakanlığa gönderilir. Bahsi geçen bedel bakanlık tarafından 1 ay içinde kişinin geri ödeme başvurusunda iletmiş olduğu hesaba yapılır.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Editör Ekibinden Sorumlu olan Mustafa 1979 Adana Doğumludur. Yaklaşık 8 Senedir habercilik konusunda kendisini geliştiren ve özellikle Gündem ile alakalı merak edilen haberleri araştırıp sizlerle paylaşan bir haber aşığıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu