Sağlık

Bademcik Nedir?

Bademcik Nedir? Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik, vücudun hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunmasına destek olan, enfatik sistemde önemli bir parça olmaktadır. Ağızdan vücuda giriş yapan virüs ve bakterilere karşı ilk savunma mekanizması bademcikler olarak bilinmektedir.

Bademcik Şişmesinin Muhtemel Sebepleri Nelerdir?

Bademcik şişmesinin genelde en fazla virüslerden olduğu tespit edilmiştir. Bademcik şişmesine sebep olan en sık görülen virüsler şu şekildedir:

-Adenovirüsler

-Epstein-Barr virüsü

-Herpes simpleks virüsü tip 1 (HSV-1)

-Sitomegalovirüs

-Kızamık virüsü

Bademcik Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

Şişmiş bademciklere ilaveten bademcik iltihabı ve bazı belirtilerde ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler şu şekildedir:

-Boğaz ağrısı

-Tahriş olmuş, kırmızı bademcikler

-Bademciklerde beyaz veya

sarı lekeler

-Boynun yan kısımlarında ağrı

-Yutmada güçlük

-Yüksek ateş

-Baş ağrısı

-Ağız kokusu

-Halsizlik

Bademcik İltihabı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar şişen bademciklerin ana sebebini tespit etmek ister. Boğaza bakmak amacıyla ışıklı bir alet kullanırlar ve enfeksiyon varlığına göz atarlar. Ayrıca kulak, burun ve ağızda da enfeksiyon olup olmadığını tespit etmek isterler.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik şişmesi nasıl geçer ya da bademcik şişmesine ne iyi gelir gibi sorular oldukça merak edilmektedir. Doktora gitmeden öncesinde veya tedavi ile beraber evde uygulanabilecek yöntemler, bademciklerdeki rahatsızlığın azalmasına katkıda bulunabilir. Bademcik şişmesine iyi gelen yöntemler şu şekildedir:

Tuzlu su ile gargara yapmak 

Ilık tuzlu suyu kullanarak gargara yapmak, bademcik iltihabına sebep olan boğaz ağrısını ve acısını hafifletme anlamında oldukça faydalıdır. Bununla birlikte iltihabında azalmasına katkıda bulunabilir. Suyun içerisine koyulan tuz miktarı da son derece önemlidir. İdeal bir tuzlu su gargarası için yaklaşık olarak 4 çay kaşığı kadar ılık suyun içine yaklaşık ½ çay kaşığı kadar tuz eklenmelidir. Tuz eriyene dek karıştırma işlemine devam edilmelidir. Gargara yaptıktan sonra birkaç saniye ağız içerisinde çalkalayarak tükürmek gerekir.

Ham bal ile hazırlanmış ılık çaylar

llık şekilde hazırlanmış olan içecekler, bademcik iltihabına sebep olan yutkunma zorluğu ve ağrı gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkili olmaktadır. Genelde çaya ilave edilen saf bal, güçlü anti bakteriyel özellikleri olan bir üründür ve bademcik iltihabının oluşmasına ortam hazırlayan enfeksiyonların tedavisi için önemli oranda katkı sağlar.

Buz Parçaları

Bilindiği üzere genelde vücudumuzda biriken iltihabı veya ödemi azaltmak amacıyla soğuk kompresler uygulanmaktadır.

Hava nemlendiricileri

Bulunan ortamdaki hava kuru ise ya da bademcik iltihabı sonucundan ağız kuruluğu meydana geliyorsa, ortamın havasını nemlendirmek, boğaz ağrısının hafiflemesine katkıda bulunabilir. Kuru hava, boğazın daha fazla tahriş olmasına sebep olabilir. Diğer taraftan bu tarz aletleri kullanarak havaya nem ilave ederek boğaz ve bademciklerde rahatsızlık oluşturan durumun hafiflemesi sağlanabilir. Aynı zamanda özellikle geceleri yatarken, bademcik iltihabının etkisi azalana dek oda nemli kalmalıdır. Hava nemlendirici cihazın var olmadığı zamanlarda sıcak bir banyo yapıldıktan sonra elde edilmek istenen nem sağlanabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu