Sağlık

Kış aylarındaki hastalıklara karşı dikkat edilmeli

Kış mevsiminde, soğuk havadan kaynaklı şekilde meydana gelen hastalıkların insanlar tarafından önemsiz görülmesi, hastalığın daha ilerleyen aşamalara gitmesine ve tekrar edilmesine neden olabilir. Kış mevsiminde insanların en fazla nezle, grip, bronşit, larenjit, sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi hastalıklara maruz kaldıkları görülüyor be bu hastalıklara yakalanan kişilerin sayısı giderek artıyor.

Kimse bana bulaşmaz dememeli!

Kış aylarında ortaya çıkan enfeksiyonlar en fazla çocukları, yaşlıları, hamileleri ve kronik hasta olanları etkiliyor. Kış aylarında soğuk havaya uygun olarak hareket etmek açısından vücut daha çok enerji harcaması yapar ve harcanan enerji sebebiyle vücut harcadığı enerjiyi geri alamazsa da vücudun direncinde azalma meydana gelir ve enfeksiyonlara karşı korumasız duruma düşer. Genellikle kış mevsiminde kendisini gösteren enfeksiyon virüslerine maruz kalmak, hastalığa yakalanan insanların öksürmesi veya hapşırmasıyla havaya saçılan mikropları, sağlıklı kişilerin solumasıyla veya mikropların bulunduğu eşyalara dokunmasından sonra, elin göze ve yüze sürülmesiyle bulaştığı bilinir. Bununla birlikte virüsler, kapı kolları, bilgisayar klavyeleri, telefon gibi ortak kullanımı mümkün olan eşyalarla da bulaşabilmektedir. Belirtilerin ortaya çıkmasından önceki 24 saat ve sonraki beş günlük sürede kişinin bulaştırıcılık özelliği bulunur. Enfeksiyon kaynaklı olan hastalıkların belirtileri içerisinde ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık, öksürük, baş ağrısı, eklemlerde ağrı ve halsizlik yer almaktadır. Genel olarak 1-2 haftalık süre zarfında iyileşmek mümkündür. Fakat yaşlı kişilerde, diyabet hastası olanlarda, böbrek, kalp veya solunum sisteminde kronik hastalığı bulunan kişilerde daha ağır görülebilir. Diğer taraftan zatürre gibi hastalıklara da sebebiyet verebilir.

Kış hastalıklarından korunmak amacıyla yapılabilecekler nelerdir?

KOAH, astım, bronşit tarzındaki kronik hastalıklara maruz kalan insanlar kış mevsimine girilirken kesinlikle doktorlarına danışarak, genel kontrollerini yaptırmaları gerekir. Doktor önerisi göz önüne alınarak hastalar grip ve pnömonik aşıları olabilir. Kirli ve soğuk yerlerde uzun zaman boyunca kalmamak gerekir. Enfeksiyona maruz kalan insanlarla yakın temas kurulmamalıdır. Kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulması tavsiye edilir. Soğuğa maruz kalmamak amacıyla hava sıcaklığına göre kıyafetler tercih edilmelidir. Bulaşıcı hastalıklara karşı korunma da en iyi yol elleri sık sık yıkamak ve yakın solunumdan uzak durmaktır. Tedavisi ise doktor reçetesi alınmadan kesinlikle antibiyotik kullanımı konusunda bilinçsiz davranılmamalıdır.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Editör Ekibinden Sorumlu olan Mustafa 1979 Adana Doğumludur. Yaklaşık 8 Senedir habercilik konusunda kendisini geliştiren ve özellikle Gündem ile alakalı merak edilen haberleri araştırıp sizlerle paylaşan bir haber aşığıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu