Sağlık

Pişik Neden Olur? Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişik Neden Olur, Oldukça can sıkıcı bir sağlık problemi olan pişik, genelde sıcak havalarda, koltuk altında, apış yerinde ve bacak arasında tenin birbirine teması olduğu bölgelerde terin yakmasıyla meydana gelen kızarıklıklardır.

Bu sağlık sorunu en fazla bebek, şişmanlar ve hijyene önem vermeyenlerde görülmektedir. Dar kıyafetlerle ve sıcak havalarda dışarı çıkanların özellikle duş almaya özen göstermesi gerekir.

Vücutta hiçbir bölgeyi ıslak tutmamak yine son derece önemlidir. Can sıkan bir sağlık sorunu olsa da aslında evde doğal yöntemler ile tedavi edilebilen bir durumdur.

Doktora gitmeye gerek kalmadan evde yapılabilecek bitkisel yöntemleri kullanarak pişiği tedavi edebilirsiniz. Pişik neden olur, pişik nasıl geçer ve pişiğe ne iyi gelir sorularını merak edenler için bu yazımızı derledik.

Pişik Neden Olur?

Pişiğe genelde ter birikimi, sıcak havalar ve hijyene yeteri kadar önem verilmemesi sebep olur. Pişik, en fazla bebeklerde ortaya çıkar.

Bebeklerde pişik, çoğu kez kirli bezin uzun zaman ıslak kalmasından kaynaklanır. Tercih edilen bebek bezi, temizlik mendili gibi ürünler alerji yapabilir.

Diğer taraftan bebeğin banyo ya da terleme gibi durumlarda cildinin iyi bir şekilde kurutulmaması ve bebeklerde meydana gelen ishal, yine pişiğe sebep olabilmektedir.

Çocuklarda ortaya çıkan pişik ise, en fazla vücutlarının hassas olmasından kaynaklanır. Bununla birlikte, çocuklar, asitli, baharatlı ve acı barındıran besinleri tüketmeleri de yine pişiği tetikler.

Bu ürünleri aşırı tüketmek ciltte kızarıklık ve kabarcıklar oluşturur. Yetişkin kişilerde pişik, genelde bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde görülür.

Bu durumun sebebi ise düşük bağışıklık sistemi nedeniyle oluşan mantar enfeksiyonlarının kasık ve vajinal bölgede oluşmasıdır.

Pişik

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Ciltte ortaya çıkan pişiğe doktora gitmeye gerek kalmadan da evde yapılabilecek bitkisel yöntemler vardır. Pişiğe ne iyi gelir sorununun devamı şu şekilde sıralanabilir:

-Zeytinyağı ve lavanta yağı ile ciltte ortaya çıkan pişiği tedavi edebilirsiniz. Bu yağlar en fazla bebeklerde görülen pişiklerde güzel sonuçlar vermektedir. Pişiğe sürerek kısa zamanda ortadan kalkması sağlanabilir.

-Bir damla lavanta yağını veya gül yağını, pişik ortaya çıkan yere masaj şeklinde uygulamak oldukça etkilidir. Pişiğin üzerine sürülmesi yeterlidir.

-Pişiğe karşı nemlendirici kremleri kullanmak yine güzel sonuçlar vermektedir. Pişik meydana gelen yere günlük 3 kez nemlendirici krem sürmek pişiğin kısa zamanda iyileşmesini sağlar.

Pişik Nasıl Geçer?

Birçok cilt sorununa iyi gelen vazelin, pişik içinde oldukça etkili doğal bir tedavi yöntemidir.

Bitkisel yağlar arasında yer alan zeytinyağı ve lavanta yağı gibi yağlar da yine pişik meydana gelen bölgeye sürüldüğü zaman etkili sonuçlar verir.

Bebeklerde ortaya çıkan pişiğin tedavi edilmesi amacıyla, bebek bezinin değiştirilmesi esnasında, etkilenmiş olan yere vazelin sürülmelidir.

Vazelini sürmeden öncesinde bebeğin altını ılık bir su ve yumuşak bir havlu ile temizledikten sonra iyi bir şekilde kuruduğundan emin olmalısınız.

Ardından da sıklıkla bez kontrolünü yapmanız da son derece önemlidir. Bez değişimi esnasında bebeğin altının tamamıyla kuru olması gerekmektedir.

Daha sonra ince bir tabaka şeklinde koruyucu pişik kremini kızarmış ve kabarmış olan yere sürünüz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu