Sağlık

Sinüzit nedir?

Sinüsler, yüz kemiklerinin ve kafatasının içerisine yerleşmiş olan boşluklar olarak bilinir. İçi solunum yolu hücreleriyle kaplıdır. Fonksiyonları solunmakta olan havayı ısıtmak, nemlendirmek, yabancı partikülleri tutmak, mukus salgılamak ve bakterileri tutup artmasına engel olmaktır. Sinüsleri kaplayan hücre tabakasının iltihaplanma durumuna ise sinüzit adı verilir. Sinüzitte sinüslerin ağzında ödem meydana gelir ve bunun ardında da tıkanır. Bu durumun nedeni ise hem bakterilerin hem de virüslerin sebep olabileceğidir

Sinüzit neden oluşur? 

Sinüzitin meydana gelmesinin pek çok nedeni olabilir. Örnek verecek olursak alerji kaynaklı kronik sinüzit ortaya çıkabilir. Geniz eti, burun eğriliği, kistik fibrozis, bağışıklık sistem yetersizliği, kuvvetli sümkürme gibi sebepler ise kronik sinüzit sebepleri arasında yer alır. Diğer taraftan devamlı su altında olan yüzücülerin de sinüzite maruz kaldıkları görülür. Burunda yer alan polip ve tümörler, yabancı cisim, burunda anatomik anormallik durumları, diş enfeksiyonları ise sinüzitin ortaya çıkmasına neden olan sebepler stadında yer almaktadır.

Akut sinüzit nedir?

Genel anlamda nezle, grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonunu sebebiyle meydana gelirler. Ateş, iltihabi sarı ya da yeşil burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, gece tahriş öksürüğü ve sinüslerde ağrı genel olarak kendisini gösteren belirtiler arasındadır. Sinüzit kaynaklı göz etrafında da enfeksiyon ortaya çıkabilir.

Akut sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut sinüzit tespiti fizik muayene sonucunda konulmaktadır. Gerek görülmesi halinde radyoloji yardımı alınır. Çok ağır olan ve tedaviye cevap alınamayan hastalarda sinüs aspirasyonu uygulaması yapılabilir. Sinüzit tanısı koyulmuş olan bir kişi uygun antibiyotikler, burun spreyleri, ağrı kesiciler ve dekonjestan ilaçlar yazılarak tedavisine başlanır. Alerjisi olduğu tahmin edilen kişilerde ise antialerjik ilaçlar tedavi için ilave edilir .

Kronik sinüzit nedir?

Kronik sinüzit minimum 12 hafta devam eden ve burun tıkanıklığı, koku alma kaybı, burun ve genizde akıntı, yüzde basınç hissi ve ağrıyla karakterize kronik bir hastalık türüdür. Bu hastalığa maruz kalan killer, belirtiler ile beraber yorgunluk da hissetmektedir. Bu belirtileri taşıyan bir kişinin tanısı, sinüs endoskopisi ya da sinüs tomografisi yöntemiyle tespit edilir. Kronik sinüzitte enfeksiyon haricinde burunda oluşan yapısal anomaliler, yabancı cisim, tümörler ve polipler bununla birlikte de alerji görülebilir.

Kronik sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Kişide tespit edilen hastalığa sebep olan duruma göre uygun olarak tedavisi yapılır. Kronik sinüzit insanların günlük yaşamının düzeyini düşüren hastalıklardan bir tanesidir. Bu sebeple kesinlikle tedavisi yapılmalıdır. Yetişkin kişilerde ilaç tedavisine cevap alınamayan hallerde cerrahi müdahale yapılabilir.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Editör Ekibinden Sorumlu olan Mustafa 1979 Adana Doğumludur. Yaklaşık 8 Senedir habercilik konusunda kendisini geliştiren ve özellikle Gündem ile alakalı merak edilen haberleri araştırıp sizlerle paylaşan bir haber aşığıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu