Son Dakika

Çekya, Kiev Büyükelçiliğini Tekrardan Açtığını Duyurdu

Çekya, Kiev Büyükelçiliğini Tekrardan Açtığını Duyurdu

Çekya, rusya’nın ukrayna’ya saldırılarının başlamasının arkasından 24 şubat’ta kiev büyükelçiliğini kapatmıştı. Çekya dışişleri bakanlığı üstünden yapılan açıklamada, kiev büyükelçiliğinin tekrardan açıldığı duyurularak, “kiev’de yine çek bayrağı dalgalandı, çek diplomatlar geri döndü. Bu, ukrayna’yı desteklediğimiz birçok adımdan birisidir. Çekya, ukrayna’nın daima arkasında durdu ve duracak” denildi.

“askerİ tehdİdİn sona erdİğİnİ görüyoruz”

çekya dışişleri bakanı jan lipavsky, çek diplomatların ukrayna’nın başkenti kiev’e dönüşü ile alakalı daha önce yaptığı açıklamada, “diplomatların dönüşü için çalışıyoruz, çünkü öteki bazı devletler zaten kiev’e dönüyor. Aynı zamanda, şehrin gerçekten olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı gerektirecek askeri tehdidi aştığını görüyoruz. Kiev’i diplomatik olarak desteklemek istiyoruz. Başşehirde bulunmak istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

çekya’nın lviv’de olan başkonsolosluğu ise henüz açılmadı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde slovenya, litvanya ve türkiye kiev büyükelçiliklerini tekrardan açtıklarını duyurmuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu