DünyaTeknoloji

AB Dijital Platformlara Katı Kurallar Getirmeye Hazırlanıyor

AB Dijital Platformlara Katı Kurallar Getirmeye Hazırlanıyor

AB komisyonu, Avrupa parlamentosu (AP) ve AB konseyi, “dijital hizmetler yasası” hakkında yapılan müzakerelerde anlaşma sağlandığını bildirdi.

buna göre, dijital platformlara yeni katı kanunlar getirecek. Çevrimiçi platformların yasa dışı ve zararlı içerikle alakalı Mesullukları artırılacak. Platformlar sahip oldukları içerikleri sıkı biçimde denetleyecek.

gerçek hayatta yasa dışı olanın internet ortamında da yasa dışı olması gerektiği ilkesi esas alınacak. İnternet kullanıcılarının temel hakları daha iyi korunacak. Platformlar bildirilen yasa dışı ürün, hizmet ve içeriği hızla kaldırmak mecburluğunda olacak.

AB Dijital Platformlara Katı Kurallar Getirmeye Hazırlanıyor
AB Dijital Platformlara Katı Kurallar Getirmeye Hazırlanıyor

dijital platformlarda dezenformasyon önlenecek ve platformların algoritmalarının şeffaflığı artırılacak.

yasa çevresinde reşit olmayanlar internet ortamında daha iyi korunacak. Reşit olmayanlara yönelik doğrudan reklam yasaklanacak. Yasa dışı veya zararlı içeriğin yayılmasında oluşturdukları belirli riskler yüzünden büyük çevrim içi platformlar ilave mesulluklara tabi tutulacak.

AB’de 45 milyondan fazla kullanıcısı olan büyük dijital platformlar ve arama motorları daha sıkı kanunlara uymak durumunda kalacak ve bu dijital platformlar AB komisyonu üstünden denetlenecek.

kural ihlalinde olan dijital platformlara küresel cirolarının yüzde 6’sına ulaşan para cezaları uygulanabilecek. İhlallerin tekrarı durumunda söz konusu dijital platformların AB’deki faaliyetine son verilebilecek.

AB, 20 yıl önce hazırlanan e-ticaret kanunlarını günün şartlarına uygun biçimde güncellemeye çalışıyor.

bu aşamadan sonra söz konusu yasanın yürürlüğe girmesi için AP ile AB Konseyi’nin resmi onayı gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu