Teknoloji

Görme Engelini Ortadan Kaldıracak Bir Teknoloji Geliyor

Görme Engelini Ortadan Kaldıracak Bir Teknoloji Geliyor. Görme engelliler için yapılan bu çalışma da insanların rahat hareket edebilmesi için tüm çalışmalar yapıldı. Detaylar haberimizde..

Turkcell ve Gaziantep Belediyesi Bu Projeye İmza Attı

Turkcell ve Gaziantep Belediyesi ortak bir projeye imza atarak, görme engellilerin yardıma ihtiyaç duymadan otobüsle seyahat edebileceği, AVM gezebileceği teknolojiyi hizmete sundu.

Turkcell ve Gaziantep Belediyesi Ortak bir projede bir araya geldi.

Turkcell ve Gaziantep Belediyesi, görme engellilerin hayata tam ve aktif katılımı için ortak projeye imza attı. Turkcell ve Young Guru Academy’nin geliştirdiği Hayal Ortağım, Gaziantep’te yeni özellikleriyle görme engellilerin kullanımına sunuldu. Hayal Ortağım ile görme engelliler uygulama içerisinde geliştirilen “Ulaşım” özelliğini Türkiye’de ilk kez Gaziantep’te kullanabilecek ve pilot uygulamanın geçerli olduğu otobüslerde engellere takılmadan seyahat edebilecek. İstanbul’dan sonra ilk kez Gaziantep’te beacon teknolojisi ile hayata geçirilen Hayal Ortağım “Yol Arkadaşım AVM” özelliği ile de görme engelliler alışveriş merkezlerinde yardıma ihtiyaç duymadan dolaşıp alışveriş yapabilecek.

Bu proje bir örnek olacak

Projenin tanıtımı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun katılımıyla Gaziantep’te yapıldı. Şahin, “Hayal Ortağım’ın sağladığı imkânlar ve hayata geçirdiğimiz ‘Ulaşım’ özelliği bugün New York’ta bile uygulanmayan bir model” derken, Terzioğlu da şunları kaydetti: “Türkiye’de ilk defa Gaziantep’te hayata geçen, dünyaya da örnek olacak bu özellikle Gaziantep’te evinden çıkan görme engelli bireyler, akıllı duraklar ve otobüsler sayesinde rahatça şehir içerisinde dolaşabilecekler. Hayal Ortağım’ın diğer özelliklerinden faydalanarak sesli yönlendirmelerle AVM’lerde kolayca gezebilecek, sesli betimleme ile vizyon filmlerini görsel ayrıntıları kaçırmadan izleyebilecekler. Bu tür işbirliklerinin ülkemizin geneline yayılmasını ve Gaziantep’in engelleri kaldırmada tüm illerimize örnek olmasını umuyorum.”

Görme engelliler için yapılan bu çalışma da insanların rahat hareket edebilmesi için tüm çalışmalar yapıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Turkcell’in işbirliği yaptığı alanlar şöyle: Enerjide dev tasarruf: Kentteki dört Organize Sanayi Bölgesi’nde 900 adet elektrik sayacı Turkcell teknolojisiyle gerçek zamanlı olarak okunabiliyor, anlık enerji tüketimi ve güç bilgileri abone bazında alınabiliyor. Akıllı Sayaç sayesinde elektrik şebekesindeki kaçak kullanım yaklaşık yüzde 90 önlendi. Yüzde 4 olan kayıp-kaçak oranı, yüzde 0.5’e düşürüldü. Böylece yılda 25.5 milyon lira tasarruf sağlandı. Akıllı durak: Tramvay hattındaki 28 adet Akıllı Durak ile toplu taşımada vatandaşın tramvay bekleyerek duraklarda geçireceği zaman günlük ortalama 20 dakika kısaltılıyor.

Mustilife Habercilik

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu