Türkiye

Kemal Kılıçdaroğlu: ”Eşimle Birlikte Bir Hafta Boyunca Karanlıkta Kalacağız” Diye Konuştu

Kemal Kılıçdaroğlu: ''Eşimle Birlikte Bir Hafta Boyunca Karanlıkta Kalacağız'' Diye Konuştu

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı üstünden elektriği kesilen evinden açıklama yaptı.

büyük bir toplumsal sarsıntının arasında olduklarını savunan kılıçdaroğlu, dünyadaki varlıklı azınlıkların, halkın sosyal, siyasi ve çevresel refahını baltaladığını kaydetti.

gezegenin en varlıklı 26 insanının servetinin dünya nüfusunun yarısının gelirine eşit olduğunu aktaran kılıçdaroğlu, “varlıklıler daha varlıklı, yoksular daha yoksul hale getirildi. Bu varlıklıler servetlerinin yüzde birini bağışlasalar dünyada okula gidemeyen tüm çocukların eğitim ve sağlık masraflarının tümü karşılanır. Benim kavgam işte bu adaletsiz düzenle. Dünyadaki bütün demokratların, adalet peşinde koşanların bu kavgada omuz omuza vermesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

devletlerin fakirleşen vatandaşlarının temel ihtiyaçlarını koruma altına almakla yükümlü olduğunu vurgulayan kılıçdaroğlu, “21. Asırda temel ihtiyaç harcamalarına masraf gözüyle bakılamaz. Halkın temel hakları da açgözlü çetelere, holdinglere bırakılamaz. Faturalarını ödeyemeyecek kadar yoksullaşmış, işe, aşa, eğitime dahi adil bir halde ulaşamayan bir toplumdan refah çıkmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

devleti yönetenlerin ülke varlıklıliğini hakkaniyetli dağıtmak mecburluğunda olduğunu vurgulayan kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“ben açgözlü politikacıların yarattığı adaletsizliğe karşı karanlıktayım. 4 milyona yakın abonenin elektriği kesilmiş türkiye’de. Onların sesi duyulsun diye bu yola girdim. Bu protestoim bir sivil itaatsizlik çağrısı değildir, bu bir direniştir. Bu sizin hakkınızı arama mücadelesidir. Mücadelem ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir ama aynı zamanda gezegenin tüm demokratlarına da bir çağrıdır. Eşimle bir arada bir hafta süresince karanlıkta kalacağız.”

halkın acısını yaşamak için karanlıkta oturacağını belirten kılıçdaroğlu, “son olarak erdoğan’a buradan sesleniyorum, elektriğe ve öteki enerji kalemlerine yaptığın zamları derhal geri çek. Enerjide kdv’yi sıfırla. Toplam geliri asgari ücretten düşük olan abonelerin elektrik tüketimini enerji çekleriyle karşıla.” açıklamasında bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu