Türkiye

Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı Ne Zaman Faaliyete Geçecek

Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı Ne Zaman Faaliyete Geçecek

Ulaştırma ve altyapı bakanı adil karaismailoğlu, pendik-sabiha gökçen havalimanı metro hattı şantiyesindeki işçilerle iftarda bir araya geldi.

verdikleri emeklerden dolayı işçilere teşekkür eden karaismailoğlu, gezegenin birçok bölgesinde şehir içi ulaşımın en kolay, en hızlı ve en konforlu yolunun raylı sistemler olduğuna işaret etti.

özellikle büyük şehirlerde yaşanan trafik sıkışıklığını çözmek ve trafikte vakit kaybını önlemek için raylı sistemlerin yaygınlaşması gerektiğini anlatan karaismailoğlu, “büyük şehirlerdeki vatandaşlarımızın yaşamının kolaylaştırılması, trafik sıkışıklığının ortadan kalkması için daha önemli kent içi raylı sistem projelerini hayata geçirdik. Yenilerini de yapmaya sürüyoruz. Şimdiye kadar ülkemiz genelinde işletme altındaki 812 kilometre şehir içi raylı sistem hattının 312 kilometresi bakanlığımız üstünden inşa edilmiştir” dedi.

“14 proje devam edİyor”

yapımı devam eden 14 projede toplam 185 kilometre uzunluğunda raylı sistem hattı inşaatının bulunduğunu açıklayan karaismailoğlu, “bunların 7’si İstanbul’da hızla ilerliyor. İstanbullular için şehrin trafik probleminu azaltacak, toplu ulaşım ile daha hızlı, konforlu seyahat etmelerini sağlayacak projeleri planlıyor ve uyguluyoruz. İstanbulluların ihtiyaç duyduğu zamanda onlara çözümlerle geliyoruz. Çünkü hep bir arada milletimize sevda ile hizmet ediyoruz.” dedi.

karaismailoğlu, marmaray ile levent-hisarüstü metrosu’nun toplam uzunluğunun 80 kilometre olduğunu anımsatarak, İstanbul’da an itibarıyla arasında pendik-sabiha gökçen havalimanı metro hattı’nın da katılmak olduğu 103,3 kilometrelik metro hattında çalışmanın devam ettiğini bildirdi.

ulaştırma ve altyapı bakanı adil karaismailoğlu, pendik-sabiha gökçen havalimanı metro hattı şantiyesindeki işçilerle iftarda bir araya geldi.

İstanbul’un raylı sistem ağının 263 kilometre olduğunu bildiren karaismailoğlu, şunları dile getirdi:

“projelerimiz bittiğinde 366 kilometrenin üzerine çıkacak. Yani,183 kilometreyi aşkın uzunluğuyla, İstanbul raylı sistem ağının yüzde 50’si bakanlığımız üstünden inşa edilecek ve İstanbulluların hizmetine sunulacak. Toplam 4 istasyonun bulunduğu pendik-sabiha gökçen havalimanı metro hattımız yaklaşık 7,5 kilometredir. Kadıköy-kartal-tavşantepe metrosunun pendik’teki tavşantepe istasyonundan başlayan hattımız, sabiha gökçen uluslararası havalimanına ulaşacaktır. İstasyonlarımız ise fevzi çakmak-hastane, yayalar-şeyhli, kurtköy ve sabiha gökçen havalimanı istasyonları biçimindedir. Şu an projemizi yüzde 98 ilerleme seviyesine getirdik. Bugün itibarıyla 14 bin 536 metre ray montajı ve ray stoklarını tamamladık.

pendİk-sabİha gökçen havalİmani metro hatti ne zaman açilacak?

proje kapsamında toplam 15 bin 970 metre tünel kazarak tünel yapım işlerini tamamladık. 4 istasyonda yapım işlerini ve ince işleri bitirdik. Elektromekanik imalatları yüzde 95 seviyelerine getirdik. Metro deneme sürüşleri ve elektromekanik sistemlerde test ve devreye alma işlemlerine başladık. Hattımızı İstanbulluların hizmetine sunmak için gün sayıyoruz. Biz susuyoruz, icraatlarımız konuşuyor. Tüm imalatları tamamlayıp hattımızı açacağımız güne kadar 7 gün 24 saat aynı heyecanla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ve inşallah sinyalizasyon ve sistem emniyet testlerinin tamamlanmasıyla en geç ağustos ayında bu projemizi İstanbulluların hizmetine sunmanın gayreti arasındayiz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu