Yaşam

Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Klimalar, yaz aylarında ortamı soğutma, kış aylarında ise ortamı ısıtma görevini yerine getiren cihazlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat tercih edilen klimalardan iyi verim alabilmek ve klimanın ömrünü uzatmak amacıyla düzenli şekilde bakımı yapılmalıdır. Tersi bir durumda ise klimadan iyi verim almak mümkün olmaz ya da klima da arıza meydana gelebilir. Bununla birlikte bakımları yapılmamış klima ile bakımı yapılan klima arasında belirgin bir enerji tasarrufu gözlemlenir. Bu da ekonomik olarak klimayı kullanan kişilere yansır. Klima bakımını önemsemeyen ve düzenli olarak yaptırmayan kişiler, ileri zamanlarda daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilmektir. Her ne kadar en iyi marka klimaya sahip olunsa da klima bakımlarının mutlaka eksiksiz ve düzenli yapılması şarttır. Bakımı yapılmamış olan klimalardan iyi bir verim alınamaması sonucunda, pek çok kişi klimanın iyi olmadığını dile getirir. Ancak bu durumun temel sebebi klimalarının bakımını ihmal etmektir. Genel olarak uzun yıllar boyunca ihmal edilmiş olan klimalardan verim almak neredeyse imkansızdır. Özellikle bu tarz klimaların filtrelerinde toz ve kir birikmesi hatsafaya ulaşmış olabileceği için tıkanıklık oluşur. Bunun bir sonucu olarak da klima, ortama hem sağlıksız bir hava yayar hem de verimsiz şekilde çalışır.

Klima Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Klima bakımı ne zaman yapılır sorusu sık sık sorulan sorulardan biridir. Klima bakımını yapmak için kullanım kılavuzunda yer alan bilgilere bakmak faydalı olur. Fakat tavsiye edilen klima bakımı 6 ayda bir yapılmalıdır. Bununla birlikte klima bakımı yaptırmak amacıyla arıza meydana gelmesini beklemek gerekmez. Klima kaliteli olduğunda arıza durumu görülmez. Fakat arıza vermesini beklemek yerine düzenli olarak bakımının yapılması önemlidir. Bakımı yapılmayan klimalar arıza vermese bile içerisinde bir süre sonra kir, toz ve mikroplar birikecek ve bu durumda da klimadan verim almak zor hale gelecektir. Sonuç olarak 6 ayda bir yapılacak klima bakımı sayesinde hem yüksek verim alabilir hem de sağlık açısından daha faydalı bir cihaz sağlanabilir. Bunun yanı sıra klima filtre temizliği için yetkili servisten destek almak mümkündür. Bu sebeple de 2 ya da 3 haftada bir defa klimada yer alan filtreyi çıkararak temizlemek son derece faydalıdır. Dikkatli bir şekilde filtreleri çıkardıktan sonra suya direkt tutmak yerine, elektrikli süpürge kullanarak tozları çekebilirsiniz. Klima temizliğinde kimyasal ürünlerden uzak durulması önerilmektedir.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Editör Ekibinden Sorumlu olan Mustafa 1979 Adana Doğumludur. Yaklaşık 8 Senedir habercilik konusunda kendisini geliştiren ve özellikle Gündem ile alakalı merak edilen haberleri araştırıp sizlerle paylaşan bir haber aşığıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu